Woo-doo

27. ledna 2008 v 20:53 | ©Medushka |  Woo-doo
Woodoo se jak se svou historií, tak i svou mocí a mnohými tajemstvími vepsalo do podvědomí naprosté většiny lidí jako určitý druh, určité odvětví černé magie, kterým také svým způsobem i je. Většina lidí je ale také toho mylného názoru, že jde o výsadu několika málo černošských sekt, což není ani v nejmenším pravda. Např. na Haiti je woodoo masově rozšířené a všeobecně uznávané náboženství, objektivní studie ukázaly, že snad každý třetí občan je tohoto vyznání. Cíl má jednoduchý - chránit své vyznavače před působením černé magie, tedy před zaklínáním a před čarodějnictvím, které by jim mohlo škodit, a to v jakékoli formě. V čem se asi většina lidí při pomyšlení na toto náboženství ve svých neúplných názorech shodne, je fakt, že většina rituálů je prováděna za nočního ohně, při šíleném bubnování a tancích během uctívání božstev. není to samozřejmě pravidlem, je to něco jako když se v čarodějnictví pořádají pravidelné rituály například pro příchod jarního období, má to vztah i k Měsíci. Uctívač během těchto ritů upadá v hluboký trans, tedy "je osedlán" svým Bohem.

V hlavním městě Port au Prince jsou v souvislosti s tímto náboženstvím vystavěny četné chrámy, ale domovem woodoo jsou přilehlé ostrovní vesnice. Woodoo jest směsí afrických a křesťanských forem a jeho uctívači jsou také římskokatolického vyznání, aniž by při praktikování woodoo trpěli pocitem nějakého prohřešku. Když se ze západní Afriky dováželi otroci do Západní Indie, učili je tam novému náboženství, tedy se je pokoušeli přeorientovat na křesťanskou víru, což ovšem moc neuspělo, a afričané v Ježíšovi spatřovali svého Boha Oxala, a v podobě Jana Křtitele viděli svého vlastního Boha bouře Shanga.

Bohové a duchové woodoo jsou nazýváni všeobecně "loa" a dělí se do různých národů, podobně jako lidé, rozdělení se provádí na základě místa v Africe, kde dle všeho původně panovali. Jakýmsi prostředníkem mezi nejvyššími Bohy a lidmi, jejich uctívači jest považován bůh Legba. Během rituálů se zjevuje v podobě ošuntěle oblečeného starce, opírajícího se o hůl. V křesťanstvím bývá ztotožňován se svatým Petrem, který střeží nebeskou bránu. Má tedy ve woodoo tutéž "funkci". Většina obřadů woodoo je věnována právě jemu, bohu Legbovi. Následující text je převzat z tradičních vzývacích rituálů, uvádím ho sem jen pro ukázku, symbolizuje přísahu a oběť právě Legbovi, je to též něco jako woodoo modlitba.

Atibone-Legbo, odstraň mi zábranu...
Tato Legbo, odstraň tu zábranu
abych mohl projít.
Až se vrátím, pozdravím Loa.
Woodoo Legbo, odstraň mi zábranu
ať se mohu vrátit.
Až se vrátím, poděkuji Loa.

Už ze samotného textu je vidět, že jest pronášen v transu, a nese charakteristiku zaklínacích formulí, jako jistý druh modlitby. Už i ta stručnost a strohost, co z něj čiší...

Samotní uctívači se během rituálů ztotožňují se svým Bohem, kterému je obřad věnován, tedy chovají se tak, jak on má v povaze. Např. při uctívání boha Damballaha, tím je bůh hadů, se plazí po zemi jako had a ovíjí se kolem trámů chrámu. Tento bůh jest něco jako sv. Patrik, protože on měl dle legendy moc nade všemi hady. Křesťanská Panna Maria je ztotožňována s bohyní Erzulií. Duchové smrti, Guede, se oblékají do fraků pohřebních zřízenců, jejich vůdcem se stává zvrhlý temný baron Samedi, jako mistr černé magie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama